Żyrardowskie talenty odkryte


Żyrardowskie talenty odkryte

Kolorowe, wyjątkowe, fantazyjne, lniane – tak można określić nietuzinkową kolekcję strojów oraz dodatków zaprojektowanych i uszytych przez uczestników tegorocznych warsztatów Industrialnej Fabryki Talentów.

Choć w tym roku troszkę inaczej, w nieco ograniczonych grupach, ale za to z nieograniczonymi pomysłami instruktorów, coroczne warsztaty projektowania i szycia wyrobów lnianych mimo wszystko cieszyły się dużą popularnością, nie tylko wśród żyrardowian!
Worki na lunch, podkładki na stół, zabawki, breloki, torby, plecaki, czy modne dziś koszyki na chleb to tylko cześć tematów realizowanych podczas tegorocznego cyklu zajęć projektowania i szycia lnianych dodatków i konfekcji stołowej. Uczestniczki jesiennych zajęć przygotowały dla siebie fantastyczne wyroby, które trafią na ich półki, a być może również jako prezent dla kogoś bliskiego. Zobaczcie sami!

Integralną, a zarazem przewodnią częścią Industrialnej Fabryki Talentów jest cykl szycia odzieży lnianej. W tym roku również panowie pokazali swoje umiejętności krawieckie wykazując się także dużą kreatywnością i pomysłowością własnych projektów. Wykorzystując tylko i wyłącznie naturalny len, uczestnicy warsztatów przygotowali fantastyczne kreacje – komplety codziennego użytku: sukienki, cygaretki, klasyczne koszulki, czy męski zestaw w stylu boho.

Niniejsze warsztaty to nie tylko odzwierciedlenie pomysłowości uczestników, ale przede wszystkim zaawansowana nauka obsługi maszyny do szycia, wykonywanie profesjonalnych wykrojów krawieckich i uszycie wymarzonych strojów. To owocny czas zdobywania nowej wiedzy, wzajemnej inspiracji i kultywowania lniarskich tradycji miasta Żyrardowa. W tym roku, ze względu na obostrzenia sanitarne nie mieliśmy możliwości zorganizowania pokazu mody z kreacjami naszych bohaterów. Wszystkie stroje zostaną jednak udokumentowane podczas indywidualnej sesji zdjęciowej.

Industrialna Fabryka Talentów to projekt realizowany w Muzeum Lniarstwa już po raz czwarty. Muzealna przestrzeń projektowa zaaranżowana na potrzeby warsztatów krawieckich i rękodzielniczych pozwala na twórczy rozwój uczestników naszych zajęć. Dzięki doskonale wyposażonej pracowni zarówno panie, jak i panowie mogą realizować własne projekty oraz kształtować artystyczne umiejętności i poszerzać zdobytą już wiedzę.

– Cieszę się, że udało nam się stworzyć takie miejsce, jest to pewnego rodzaju azyl dla naszych lokalnych rękodzielników. Ta przestrzeń powstała właśnie z myślą o nich. Jestem pod wrażeniem projektów naszych uczestników oraz ich pracy i serca, które włożyli w wykonanie własnych strojów. W naszym muzeum faktycznie rodzą się prawdziwe talenty – mówi Jacek Czubak, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Żyrardowa ds. organizacji Muzeum Lniarstwa.

Organizatorem warsztatów projektowania i szycia odzieży oraz lnianych dodatków realizowanych w Muzeum Lniarstwa jest Lokalna Organizacja Turystyczna Mazowsza Zachodniego. Projekt został dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.