Żyrardowianie odtworzą losy bohaterskich Szpularek z 1883 roku
XIX-wieczna historia największego w Królestwie Polskim zrywu robotniczego zapoczątkowanego przez kobiety ponownie ujrzy światło dzienne. Już 5 października (sobota) o godzinie 16:00 mieszkańcy Żyrardowa odtworzą wydarzenia z trwającego pięć dni strajku Szpularek. Inscenizacja historyczna odbędzie się na terenie fabrycznego Bielnika, w ulicy Żakardowej, tuż przy Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie. Pokaz będzie miał charakter otwarty dla wszystkich widzów
O pamięć żyrardowskich Szpularek od lat dba Fundacja Fabryka Feniksa i pracownicy Muzeum Lniarstwa. Tegoroczna inscenizacja historyczna została przygotowana we współpracy z mieszkańcami miasta i zaprzyjaźnionymi grupami rekonstrukcyjnymi. W inscenizacji weźmie udział blisko 150 aktorów amatorów, którzy przypomną widzom losy żyrardowskich robotników. Epokowe stroje i realistyczna scenografia pozwolą nam przenieść się w czasie do XIX-wiecznej osady fabrycznej.
Inscenizacja ma na celu przypomnienie lokalnej społeczności o odwadze i determinacji pracowników żyrardowskiej fabryki, najpotężniejszego ośrodka przemysłu włókienniczego w XIX-wiecznej Europie. Strajk Szpularek to ważny rozdział w historii nie tylko Żyrardowa, ale także Polski. Wspólne odtworzenie tych wydarzeń to hołd dla kobiet, które miały odwagę stanąć przeciwko niesprawiedliwości.
Strajk Szpularek to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii miasta Żyrardowa i polskiej społeczności robotniczej walczącej o godne warunki pracy. Robotnice potężnej, żyrardowskiej Fabryki Lnu, 141 lat temu odeszły od maszyn i stały się dla kolejnych pokoleń inspiracją do walki o prawa pracownicze, a dla lokalnej społeczności symbolem siły, odwagi i solidarności. To właśnie one w 1883 roku podjęły odważny protest przeciwko obniżeniu wynagrodzeń i trudnym warunkom pracy. Ich bunt spotkał się z represjami ze strony fabrykantów, ale też stanowił iskrę do dalszych działań na rzecz poprawy praw pracowniczych w kraju. Strajk Szpularek uznany był więc za pierwsze i największe w Królestwie Polskim starcie zbrojne z wojskiem carskim po powstaniu styczniowym i jedno z pierwszych na świecie zapoczątkowane przez kobiety.
Zapraszamy serdecznie!