Zakończyliśmy cykl warsztatów ginących zawodów
Wielomiesięczna praca związana z uruchamianiem zabytkowego parku maszynowego krosien żakardowych przyniosła owoc w postaci cyklu warsztatów ginących zawodów. Mistrz, nawlekacz, arkadownik, tkacz to profesje dziś nieco zapomniane, lecz jednocześnie niosące ogromną wartość kulturalną i historyczną dla lokalnego dziedzictwa. Dzięki organizowanym u nas zajęciom praktycznym, uczestnicy cyklu mieli możliwość przyjrzeć się bliżej nie tylko specyfice pracy na tkalni żakardowej, ale również zdobyć podstawowe umiejętności w zakresie powstawania tkanin. Innowacyjną formą aktywizacji lokalnej społeczności było zorganizowanie konkursu „Jacquard design” na zaprojektowanie współczesnego wzoru tkaniny żakardowej.
W ramach projektu zaproponowaliśmy odbiorcom zajęcia w czterech cyklach dedykowanych konkretnym rodzajom zapomnianego rzemiosła, prowadzonych przez dawnych pracowników żyrardowskich Zakładów Lniarskich.
Śladami mistrzów żakardowych to zajęcia dedykowane przede wszystkim osobom, którym mechanika nie jest obca. Podczas warsztatów uczestnicy poznawali szczegółową budowę maszyn i mechanizmu żakarda, a także zdobywali umiejętność w zakresie przygotowywania i odczytywania warunków produkcji tkanin zgodnie z kartą perforowaną ze wzorem oraz skomplikowaną kombinacją sznurów galerunkowych sterujących nićmi osnowy.
Tajniki łączenia krosna i maszynki żakardowej – tzw. galerunku poznawali uczestnicy warsztatów „Śladami arkadownika”. Zainteresowani sami przekonali się, że podwieszanie specjalistycznych sznurów to trudna i żmudna praca, trwająca nawet kilka tygodni.
W ślad za nawlekaczem osnów, uczestnicy próbowali przewlec blisko 4000 nici przez drobne oczka. Dowiedzieli się, jak prawidłowo wykonywać tę czynność, aby przygotować maszynę do pracy.
Na warsztatach tkackich wspólnie poznawaliśmy proces lamelowania krosien i tworzenia gotowych tkanin lnianych. Uczestnicy dowiedzieli się, jak wykonać węzeł tkacki, jak odszukać zerwaną nić, a także jak wprawić w ruch czółenko.
Zorganizowany w ramach zadania konkurs pn. „Jacquard design” kierowany do mieszkańców Żyrardowa, grafików, rękodzielników, artystów okazał się prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Praca autorstwa Radosława Gitkiewicza przedstawiająca drobne kwiaty lnu zachwyciły jury.
Dzięki realizacji projektu, turyści odwiedzający nasze muzeum w sezonie letnim mieli możliwość zobaczyć z bliska, jak wygląda proces tkania wzoru konkursowego, z tkaniny której uszyte zostały pamiątkowe torby. Zobaczenie maszyn w ruchu okazało się wyjątkową atrakcją dla wszystkich, którzy zdecydowali się zwiedzić nasze wnętrza.
Do pobrania:
Plakat konkursowy “Jacquard design” Muzeum Lniarstwa
Informacja prasowa: Jacquard design – zaprojektuj wzór tkaniny żakardowej i weź udział w konkursie
Informacja prasowa: Muzeum Lniarstwa wyprodukuje tkaninę żakardową zaprojektowaną przez mieszkańca
Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu “Patriotyzm Jutra”.