XIX-wieczna fabryka ożyje na nowo!
Opowieść o dzielnych Szpularkach, to historia doskonale znana mieszkańcom Żyrardowa. Już 9 listopada br. ponownie usłyszymy ich głos! W tym roku razem z Fabryką Feniksa przygotowaliśmy niecą inną formę upamiętnienia wybuchu największego buntu zapoczątkowanego przez kobiety na ziemiach polskich.
Żyrardowskie Szpularki są dla miasta i jego mieszkańców symbolem heroicznej walki o wolność i godne warunki życia. Kwietniowe zamieszki z 1883 roku choć krwawo tłumione doprowadziły do największego buntu w Królestwie Polskim. Pierwszego dnia strajku aż 245 kobiet na znak protestu odeszło od maszyn, nie przystępując do pracy. Szpularki walczyły głównie przeciw niskiemu wynagrodzeniu i zatrudnianiu dzieci w fabryce. Początkowo niewielki bunt robotnic przekształcił się w manifestację blisko 8000 pracowników Fabryki. Ostatecznie wydarzenie zakończyło się sukcesem dla żyrardowskich Szpularek.
Upamiętnienie tego wydarzenia jest jednym z ważniejszych elementów w procesie rewitalizacji miejsca, aktywizacji społecznej i jednocześnie przykładem żywej lekcji historii. W związku z tym tegoroczny projekt skupi się głównie na odwzorowaniu życia codziennego robotników Zakładów Lniarskich. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w budowaniu osady fabrycznej. Prawdziwa alejka targowa, kuźnia, izba pracownicza z ogródkiem i trzodą, czy karczma, to elementy, które przeniosą nas w czasie do XIX wieku. Szukamy wszystkich tych, którzy mają chęć przeżyć wspaniałą przygodę i wcielić się w role szpularki lub tkacza. Nie potrzebne są żadne umiejętności aktorskie, a jedynie dobre chęci i zaangażowanie. W projekt mogą włączyć się zarówno dzieci, dorośli, jak i osoby starsze.
Zgłoszenia udziału prosimy przesyłać na adres: biuro@muzeumlniarstwa.pl w tytule wiadomości podając nazwę „Strajk Szpularek”.
Projekt pn. Inscenizacja historyczna „XIX-wieczna osada fabryczna”, realizowany przez Stowarzyszenie Fabryka Feniksa, został dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.