Ruszamy z naborem do projektu wspomnieniowego

Najbliższe miesiące w Muzeum Lniarstwa upłyną pod hasłem spotkań, rozmów i wspomnień o Zakładach Lniarskich, a przede wszystkim o osobach, które tworzyły żyrardowską fabrykę. Istotne jest dla nas utrwalenie relacji naocznych świadków historii, dlatego też w ramach rozpoczętego projektu pn. „Ludzkie historie utkane z żakardu” zaangażujemy młodzież do poprowadzenia spotkań z byłymi pracownikami Zakładów Lniarskich w Żyrardowie. Szczególną uwagę zwrócimy na tkaczy, technologów, mistrzów, arkadowników, karciarzy… czyli osób związanych z tkalnią żakardową żyrardowskiej fabryki.

Do udziału w projekcie zapraszamy młodzież w wieku 13-18 lat z lokalnych szkół podstawowych (klasy VIII) oraz szkół ponadpodstawowych, zamieszkujących Miasto Żyrardów lub okoliczne gminy. Termin wysyłania zgłoszeń mija 19 maja 2024 r. Szczegóły udziału dostępne są w Regulaminie.

„Ludzkie historie utkane z żakardu” to projekt z zakresu edukacji kulturowej, aktywizujący mieszkańców do budowania wiedzy o historii i tradycji przemysłowej Żyrardowa, zbierania wspomnień, opowieści i ciekawostek związanych z pracą w zakładach. Młodzież zostanie zaangażowana do współprowadzenia wywiadów ze świadkami historii, czego efektem będzie wspomnieniowy reportaż video oraz czasowa wystawa fotograficzna prezentująca zdjęcia wykonane przez uczestników projektu byłym pracownikom żyrardowskiej fabryki. W celu lepszego zrozumienia tematu oraz poprowadzenia spotkań, uczestnicy wezmą na wstępie udział w warsztatach przygotowawczych: historycznych, dziennikarskich i fotograficznych. Premiera reportażu oraz otwarcie wystawy planowane jest na wrzesień 2024 roku.

Do pobrania:

REGULAMIN UDZIAŁ W PROJEKCIE

ZAŁĄCZNIK NR 1 – FORMULARZ ZGŁOSZENIA

ZAŁĄCZNIK NR 2 – ZGODA RODZICA/OPIEKUNA PRAWNEGO

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”