Podsumowanie II edycji projektu Fabryka lniarskich tradycji


Podsumowanie II edycji projektu Fabryka lniarskich tradycji

Zakończyliśmy kolejną edycję zadania pn. „Fabryka lniarskich tradycji – żywe dziedzictwo dawnych Zakładów Lniarskich w Żyrardowie, edycja II” ukierunkowanego na podtrzymywanie pamięci o poprzemysłowej historii Żyrardowa. Był to intensywny czas, w którym przeprowadzono prace archiwizacyjne, warsztaty ginących zawodów, a także pokazy tkactwa. Finalnie turyści mogli obejrzeć tkaniny z oryginalnymi wzorami żakardowymi.

Jednym z najistotniejszych działań realizowanych w ramach projektu była kontynuacja procesu inwentaryzacji i dokumentacji lokalnego dziedzictwa, który skupiał się na wzornictwie przemysłowym. W ramach zadania zostało poddanych archiwizacji 300 wzorników tkanin gładkich, żakardowych oraz z nadrukiem sitodrukowym. Dzięki pracy wykonanej przy wsparciu wolontariuszy, Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie wzbogaciło się o nową bazę danych wzorników.

Kolejnym działaniem była organizacja bezpłatnych warsztatów ginących zawodów oraz pokazów tkackich, ukierunkowanych na podtrzymanie dawnych prac wykonywanych na tkalni żyrardowskiej fabryki lnu. W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa poprowadzono zajęcia pn. „Poznaj tajniki tkacza żakardowego” oraz „Poznaj tajniki wiązacza osnów”. Dla dorosłych przygotowano dodatkowo cykl kreatywnych warsztatów artystycznych, a dla dzieci cykl warsztatów tkackich pn. „Młodzi tkacze”, podczas których pracowano z tkaniną lnianą, przędzą czy sznurkiem. Największym zainteresowaniem cieszyły się pokazy tkania na krośnie żakardowym, gdzie turyści mogli podejrzeć pracę tkaczy, poznać budowę krosna oraz technologię produkcji tkaniny lnianej.

Ostatnim elementem zadania była prezentacja tkanin w formie czasowej wystawy. Była to doskonała okazja do zapoznania się z deseniami z oryginalnymi wzorami pochodzącymi z lat głównie 70-80. XX wieku, które były produkowane dawniej w Zakładach Lniarskich w Żyrardowie.

Organizatorem zadania była Fundacja Fabryka Feniksa.


Materiały powstałe w ramach projektu dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0. Polska


Do pobrania:

Baza danych wzorników tkanin

Raport z przeprowadzenia procesu inwentaryzacji

Informacja prasowa „Tkanie – wiązanie osnów – rękodzieło czyli warsztaty ginących zawodów w Muzeum Lniarstwa”

Informacja prasowa „Wystawa tkanin w Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie”


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa