“SITOdruk” nową atrakcją muzeum
Żyrardów miasto lnem tkane, a ponadto… farbą drukowane! Rozpoczynamy cykl działań opartych na upamiętnieniu i reprodukcji żyrardowskiego wzornictwa związanego z drukiem sitowym, popularnie zwanym sitodrukiem. W ramach projektu odtworzonych zostanie część oryginalnych, fabrycznych wzorów, a także przygotowana zostanie lekcja muzealna dedykowana niniejszemu zagadnieniu – również w formie online.
Muzeum Lniarstwa to placówka, dla której działania związane z kontynuacją kulturowego dziedzictwa miasta-fabryki są jednym z ważniejszych kierunków rozwoju. To tu, kilkadziesiąt lat temu prężnie funkcjonujące Zakłady Lniarskie produkowały znane na całym świecie wyroby z gwarancją najwyższej jakości. To tu mieszały się zapachy naturalnej przędzy i kolorowej farby. To również tu znajdowała się jedyna fabryczna drukarnia, w której powstawały desenie na tkaninach obiciowych, dekoracyjnych, czy odzieżowych, które po dziś dzień znajdujemy w swoich domach.
Niezgłębiona do końca historia Zakładów Lniarskich w połączeniu z pasją do rzadko wykorzystywanej dziś metody sitodruku przerodziła się w chęć dostosowania jej do współczesnych warunków. Wykorzystując zaplecze sprzętowe, które posiadamy, od października br. podejmujemy działania związane z odwzorowaniem zabytkowych wzorów, które docelowo chcielibyśmy powielać na naszych lnianych wyrobach, dostępnych już niebawem w muzealnym sklepiku. Projekt obejmuje również stworzenie oferty lekcji muzealnej łączącej część teoretyczną tj. zwiedzanie wystawy „Tkane sita” dedykowanej dawnej drukarni Zakładów Lniarskich, z wiedzą praktyczną skupioną na technice druku sitowego dokonanego na gotowym lnianym wyrobie.
Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie jest doskonałym miejscem do organizacji niniejszych działań, nie tylko ze względu na swoje pierwotne przeznaczenie (budynek dawnej drukarni Zakładów Lniarskich), ale również próbę kontynuowania wspomnianej techniki druku. Ponadto właśnie w muzeum znajduje się największa w Europie, a może i na świecie kolekcja oryginalnych wielkoformatowych szablonów sitodrukowych. To dzięki nim powstawały popularne, wielobarwne wzory. Dobrze znana dawniej metoda sitodruku pozwalała na rozprowadzenie farby na tkaninie za pomocą metalowej rakli, a następnie przetłoczenie jej przez nieutwardzone oczka napiętej na szablonie siatki.
W związku z panującą pandemią oraz prowadzeniem obostrzeń sanitarnych, wszystkich zainteresowanych niniejszą wiedzą zachęcamy już teraz do obejrzenia lekcji muzealnej online, dedykowanej żyrardowskiemu wzornictwu przemysłowemu, która już niebawem pojawi się na naszej stronie internetowej. Projekt “SITOdruk, stworzenie produktu turystycznego w oparciu o dziedzictwo wzornictwa przemysłowego Zakładów Lniarskich w Żyrardowie”, realizowany przez Lokalną Organizację Turystyczną Mazowsza Zachodniego, dofinansowano z Samorządu Województwa Mazowieckiego.