Obchody Strajku Szpularek: premiera gry i tematyczny spacer


Obchody Strajku Szpularek: premiera gry i tematyczny spacer

Serdecznie zapraszamy 23 kwietnia 2025 roku do udziału w obchodach 142. rocznicy Strajku Szpularek z 1883 roku! W programie przewidzieliśmy premierowe rozgrywki wielkoformatowej gry planszowej, która przeniesie Was w czasy dawnej fabryki lnu, oraz tematyczny spacer śladami szpularek po XIX-wiecznej osadzie fabrycznej w Żyrardowie, gdzie odkryjecie fascynującą historię tego miejsca. To doskonała okazja, by w ciekawy sposób poznać lokalną historię, bawić się i spędzić czas w wyjątkowej atmosferze. Czekamy na Was!

Po kilkumiesięcznej pracy nad wydaniem tematycznej gry wielkoformatowej z przyjemnością zapraszamy na premierowe rozgrywki, które odbędą się w środę 23 kwietnia 2025 roku w godzinach 10:00-15:00. Będzie to doskonała okazja do upamiętnienia 142. rocznicy wybuchu Strajku Szpularek, do którego doszło w dniach 23-28 kwietnia 1883 roku. Rozgrywki zostaną poprowadzone przez wykwalifikowanych animatorów. Każda partia potrwa około 30-40 minut a jednorazowo w rozgrywce może wziąć udział grupa od 2 do 6 graczy.

Ponadto o godz. 17:00 zapraszamy na wyjątkowy tematyczny spacer po XIX-wiecznej osadzie fabrycznej w Żyrardowie, gdzie poznacie historię żyrardowskich szpularek. Spacer rozpocznie się w Muzeum Lniarstwa.

Udział jest bezpłatny, lecz liczba miejsc jest ograniczona! Zgłoszenia można przesyłać do 18 kwietnia 2025 na maila biuro@muzeumlniarstwa.pl.

Plakat z programem wydarzenia

Wydarzenie stanowi podsumowanie projektu pn. Śladami żyrardowskich Szpularek, które polegało na zaangażowaniu młodzieży z lokalnych szkół do udziału w bezpłatnych warsztatach tworzenia gry wielkoformatowej, których efektem końcowym jest wydana gra „Strajk Szpularek 1883”. Grupa 20 uczniów z różnych lokalnych szkół biorąc udział w warsztatach historycznych oraz warsztatach projektowania gier planszowych przyczyniła się do jej powstania. Finalnie gra została zaprojektowana przez specjalistów z Fundacji Good Culture.

Zachęcamy także lokalne szkoły, instytucje kultury czy organizacje pozarządowe do wypożyczenia naszej gry i poprowadzenie rozgrywek wśród dzieci czy młodzieży. Edukacja poprzez zabawę to doskonała metoda do budowania poczucia tożsamości lokalnej i poznania własnych korzeni.

Projekt pn. „Śladami żyrardowskich Szpularek” został dofinansowany ze środków Fundacji Totalizatora Sportowego