Mistrz tradycji 2022 – podsumowanie
Gdy kilka lat temu do Muzeum Lniarstwa trafił park szesnastu sprawnych krosien żakardowych, nikt nie spodziewał się, że przygoda związana z tkactwem będzie dla nas nie tylko próbą ratowania żyrardowskiego dziedzictwa, ale również planem na przyszłość. Rozwój tkackiej manufaktury w Muzeum Lniarstwa stał się priorytetem działań i bodźcem do pogłębiania wiedzy w zakresie włókiennictwa.
Dzięki realizowanym od czerwca zajęciom z cyklu „Mistrz tradycji”, grupa miłośników lokalnej historii przyjrzała się z bliska, jak wygląda praca w fabryce, jak przebiega proces produkcyjny i na czym właściwie polega ginący dziś zawód mistrza tkalni żakardowej. Uczestnicy biorący udział w cyklu szkoleniowym zdobyli cenne informacje i umiejętności praktyczne, których uczyli się pod czujnym okiem wieloletniego pracownika żyrardowskich zakładów lniarskich.
Zajęcia w ramach projektu „Mistrz tradycji – mistrz tkalni żakardowej” odbywały się w dwóch blokach podzielonych na część wykładową i warsztat kształtowania umiejętności praktycznych. Uczestnicy szkolenia dowiedzieli się, jak działa mechanizm krosna żakardowego, czym jest karta żakardowa, jakie są różnice między osnową a wątkiem, skąd bierze się wzór na tkaninie i jak właściwie wygląda tkanina żakardowa. W praktyce, adepci tkactwa skupili się na technologii, budowie maszyny, lamelowaniu, galerowaniu i innych procesach niezbędnych do uruchomienia krosna. Był to niezwykle owocny czas nie tylko dla uczestników, ale przede wszystkim dla nas.
„Mistrz tradycji – mistrz tkalni żakardowej” to kolejny krok Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie mający na celu pielęgnowanie niematerialnego dziedzictwa miasta Żyrardowa. To próba łączenia tradycji z nowoczesnością, wiedzy z praktyką, jak również jednoczenia pokoleń.
do pobrania
Powrót do lniarskich tradycji Żyrardowa – informacja prasowa
Mamy nowych „mistrzów tradycji”. Muzeum Lniarstwa zakończyło cykl szkoleniowy – informacja prasowa
Mistrz tradycji – plakat
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.