Lniane patchworki w Muzeum Lniarstwa
Po długiej przerwie wywołanej pandemią COVID-19, żyrardowska kultura powoli budzi się do życia. Już 15 maja, jedną z postindustrialnych hal Muzeum Lniarstwa wypełnią autorskie prace artystek reprezentujących sztukę patchworku. Wystawa lnianych quiltów będzie wynikiem ogólnopolskiego konkursu „Jak to ze lnem było” organizowanego przez Stowarzyszenie Polskiego Patchworku.
W dniu tegorocznej Europejskiej Nocy Muzeów, wnętrze pofabrycznej przestrzeni naszego muzeum zdominują lniane patchworki. Będzie to blisko 60 oryginalnych kompozycji tekstylnych zakwalifikowanych do wystawy pokonkursowej „Jak to ze lnem było”. Zadaniem uczestniczek było uszycie quiltu (patchworku) o dowolnej tematyce, z wykorzystaniem lnu, który miał stanowić przynajmniej 50% wierzchniej warstwy pracy.
“Ginger cats” – Magdalena Galińska, “Rozsypały się” – Magdalena Galińska, “Koła, kółka” – Agata Jabłońska-Smolińska
Pomysł na zorganizowanie konkursu i wystawy patchworków zrodził się w 2017 roku podczas wizyty przedstawicielek SPP w Muzeum Lniarstwa. Inspiracją dla artystek była wystawa „Tkane sita” i kolekcja wielkoformatowych szablonów sitodrukowych, będąca dziś jedną z kluczowych pozycji inwentarza placówki. Szycie patchworków z wykorzystaniem lnu stało się motywem przewodnim konkursu, a zarazem bezpośrednim nawiązaniem do lniarskich tradycji miasta Żyrardowa.
– Prace, które prezentować będziemy na wystawie to prawdziwe dzieła sztuki. Jestem pod ogromnym wrażeniem precyzji autorek, których misterną pracę widać w każdym centymetrze prac. Gratuluję wszystkim uczestniczkom, które tak wspaniale realizują swoją pasję, a przy okazji pokazują, że len prezentuje się równie pięknie w tej jakże trudnej sztuce patchworku – mówi Jacek Czubak, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Żyrardowa ds. organizacji Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie.
Na wystawie zaprezentowane zostaną klasyczne prace patchworkowe, a także te odnoszące się do koreańskiego stylu pojagi. Wśród gotowych materiałów nie zabraknie również tych mierzących blisko 2,5 metra!
Oficjalne otwarcie wystawy dla wszystkich odwiedzających Muzeum Lniarstwa odbędzie się o godzinie 15:00. Wystawę oglądać będzie można do 30 maja 2021 roku włącznie. W związku z obowiązującymi obostrzeniami, uprzejmie prosimy o stosowanie się do zasad reżimu sanitarnego. Jednocześnie informujemy, że ilość osób przebywająca w tym samym czasie na terenie Muzeum Lniarstwa została zmniejszona i dostosowana do obowiązujących wytycznych epidemiologicznych.