Lniane kreacje rządzą w Muzeum Lniarstwa


Lniane kreacje rządzą w Muzeum Lniarstwa

15 tygodni żmudnej pracy, godziny kreatywnego myślenia, kilkadziesiąt metrów skrojonych tkanin, a w efekcie 11 wspaniałych lnianych projektów, które zaprezentowano podczas pokazu mody na najdłuższej w Polsce drukarce do sitodruku!

Trwające od czerwca warsztaty projektowania i szycia odzieży lnianej w ramach projektu „Lniane kreacje” wreszcie dobiegły końca. Intensywna praca nad wspólną kolekcją dała cudowny efekt! Po spektakularnym finale warsztatów, stroje codziennego użytku wychodzące spod igieł naszych projektantek wiszą już w ich garderobach, czekając na kolejne słoneczne lato!

Uczestniczki tegorocznych zajęć to mieszkanki Żyrardowa i okolic, panie z wizją, pasją i wieloma umiejętnościami w zakresie krawiectwa. Ta zgrana grupa przez prawie 4 miesiące nie pozwoliła zapomnieć nam o lniarskich tradycjach miasta.  Jak wskazuje nazwa projektu, głównym surowcem w produkcji odzieży był len – symbol przemysłowego Żyrardowa.

Powstała w ramach projektu przestrzeń warsztatowo-projektowa to strefa inspiracji dla lokalnych artystów, twórców i mieszkańców chcących nauczyć się fachu, bądź rozwijać posiadane już umiejętności. Działania tego typu są przykładem rewitalizacji społecznej oraz miejsca pobudzającej do życia nieużytkowaną przez lata przestrzeń dawnych Zakładów Lniarskich.

Projekt “Lniane kreacje” to nie pierwsze zajęcia warsztatowe w Muzeum Lniarstwa. Po sukcesie tegorocznego cyklu, rozpoczęto prace nad przygotowaniem i realizacją kolejnych zajęć  dla utalentowanych mieszkańców Żyrardowa, o których informować będziemy na bieżąco!

Do pobrania: 

1. Folder “Lniane kreacje” 

2. Film z pokazu mody

3. Fotorelacja z pokazu mody | Fot. Norbert Ongirski

 

4. Fotorelacja z przeprowadzonych warsztatów | Fot. Norbert Ongirski

 

5. Baner pionowy

6. Baner poziomy

7. Informacje prasowe

Wszystkie materiały wytworzone w projekcie zostały udostępnione na podstawie licencji otwartej Creative Commons 3.0 Polska – licencji wolnych CC-BY.

Projekt został dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w ramach Programu Patriotyzm Jutra