Kolejny sukces Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie
Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie już trzeci raz z rzędu znalazło się w gronie laureatów Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, otrzymując w tym roku dofinansowanie w wysokości 85 500 zł na stworzenie wystawy „wySNUTE nici”. Nowa ekspozycja, która będzie prezentowała proces technologiczny oddziału przygotowawczego tkalni żyrardowskich zakładów lniarskich, zostanie otwarta jeszcze w tym roku.
Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie otwarte jest dla turystów dopiero od około 3 lat i od samego początku funkcjonowania ubiega się o zewnętrzne środki finansowe, każdego roku wygrywając konkursy ofert. W tegorocznej edycji Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – wpieranie działań muzealnych – złożony przez pracowników Muzeum wniosek został po raz kolejny doceniony przez jury konkursu. Z ponad 260 ubiegających się o dofinansowanie instytucji, żyrardowskie muzeum zostało zakwalifikowane do grupy zwycięskich projektów, stając na równi obok takich jednostek jak Muzeum Niepodległości w Warszawie, Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi czy Muzeum Okręgowe w Rzeszowie lub w Toruniu.
Wystawa „wySNUTE nici” będzie prezentowała proces technologiczny oddziału przygotowawczego tkalni największej i najważniejszej w Europie fabryki lnu końca XIX wieku, jaką były Zakłady Lniarskie w Żyrardowie. Zostaną na niej zaprezentowane eksponaty służące w procesie pośrednim między przędzeniem a tkaniem, w tym przede wszystkim wielkogabarytowe maszyny przemysłowe takie jak snowadło taśmowe, przewijarka bębnowa czy klejarka osnów. W celu uwypuklenia industrialnego charakteru miejsca fragmenty niektórych z maszyn zostaną podświetlone od wewnątrz i zastąpione monitorami wyświetlającymi animacje ruszających się części. Istotnym elementem jest uruchomienie jednego urządzenia – mieszalnika oraz przygotowanie z dwóch wieszaków na wały osnowowe unikatowe gabloty prezentujące archiwalne fotografie. Wystawę wzbogacą plansze informacyjne streszczające turystom zagadnienia związane z oddziałem, strefa ciekawostek, a także przestrzenna instalacja artystyczna wykonana z nici – motywu przewodniego tworzonej wystawy.
Ekspozycja powstanie w budynku niegdyś należącym do jednego z oddziału dawnej Fabryki Wyrobów Lnianych w Żyrardowie, fabryki uruchomionej w 1833 roku, która stała się największym i najnowocześniejszym zakładem przemysłu lniarskiego XIX-wiecznej Europy. Jest to obiekt dzisiejszego Muzeum Lniarstwa, teren tzw. Bielnika – Wykańczalni, czyli ostatniego oddziału wyrobów lnianych, na obszarze którego znajduje się kilkanaście budynków, wchodzących w skład historycznego układu urbanistyczno-architektonicznego XIX-wiecznej osady fabrycznej, uznanej za pomnik historii. Tworzona wystawa z całą pewnością przyczyni się do umocnienia pozycji Miasta Żyrardowa jako punktu kotwicznego na międzynarodowym szlaku tj. Europejskim Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego ERIH.