II TOM “PAMIĘTNIKA”


II TOM “PAMIĘTNIKA”

Długo wyczekiwany II tom książki wspomnieniowej pt. „Z pamiętnika żyrardowskiego robotnika” to kolejna cenna pozycja na półce miłośników lokalnej historii. 21 sentymentalnych odniesień do przeszłości, do czasów funkcjonowania żyrardowskich Zakładów Lniarskich, wzlotów i upadków, faktów i ciekawostek, które znają tylko oni – bohaterowie książki, miasta i historii potężnej Fabryki Lnu.

„Z pamiętnika żyrardowskiego robotnika” to kontynuacja pierwszego tomu serii dzienników dedykowanych pracownikom żyrardowskich zakładów.
Niniejsza publikacja to jeden z cenniejszych dla nas projektów realizowanych dzięki zewnętrznym środkom. Bohaterami książki są osoby, które przez lata związane były z zakładami lniarskimi, pełniące funkcje dyrektorów, mistrzów, tkaczy, nawlekaczy, snowaczy, czy drukarzy. Choć dziś zawody te powoli odchodzą do lamusa, są symbolem rozwoju przemysłu włókienniczego na ziemiach polskich.

Współpraca z naocznymi świadkami lokalnej historii to dla mnie bardzo ważny krok w działalności Muzeum Lniarstwa. Angażowanie pracowników to nasza misja i obowiązek. Bardzo się cieszę, że i w tym roku udało nam się wydać ten cenny „Pamiętnik”, drugi, lecz z pewnością nie ostatni – mówi Jacek Czubak Pełnomocnik Prezydenta Miasta Żyrardowa ds. organizacji Muzeum Lniarstwa.

„Z pamiętnika żyrardowskiego robotnika” to swego rodzaju zbiór biografii sędziwych bohaterów, przedstawiające szczególnie powiązania tytułowych „robotników” z lokalnym włókiennictwem. Sentymentalne wypowiedzi z niniejszego “Pamiętnika” okraszone są czarno-białymi fotografiami wykonanymi w dawnych miejscach pracy rozmówców. Dzięki temu odbiorca odbywa razem z nami pewnego rodzaju podróż w czasie i miejscu.

W wyniku pandemii COVID-19, dystrybucja książek została wstrzymana. Po wznowieniu działalności placówek kultury, publikacja dostępna będzie bezpłatnie w formie wypożyczenia na miejscu w recepcji Muzeum Lniarstwa, we wszystkich żyrardowskich bibliotekach, a także kilkunastu placówkach uniwersyteckich na terenie całego kraju.

Niniejszy projekt to działanie wieloetapowe, na które składa się również szereg innych aktywności, takich jak chociażby malowanie historycznego muralu upamiętniającego bohaterów II tomu książki. Tworzenie “obrazu” powstało w ramach warsztatów społecznych, angażujących mieszkańców miasta Żyrardowa. Pamiątkowy mural jest współczesnym symbolem ludzkiego zaangażowania i ducha fabryki.


INFORMACJE DODATKOWE

Informacja prasowa o projekcie

Informacja prasowa o projekcie

Nagrania audio

Projekt pt. „Z pamiętnika żyrardowskiego robotnika – projekt wspomnieniowy upamiętniający byłych pracowników Zakładów Lniarskich w Żyrardowie” został dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu Patriotyzm Jutra.