Ginące zawody fabryki lnu
Tajemnica zawodów praktykowanych w ówczesnych Zakładach Lniarskich została na nowo odkryta podczas tegorocznej edycji warsztatów “Być jak mistrz”. W ramach 5 cykli zajęciowych uczestnicy dowiedzieli się, jak działa praca mistrza, nawlekacza, tkaczki, drukarza i szwaczki.
Za nami kolejna edycja projektu “Być jak mistrz”, która cieszy się niesłabnącą popularnością przede wszystkim wśród miłośników lokalnej historii. Głównym celem zajęć było przekazanie uczestnikom nie tylko wiedzy, ale i umiejętności, które dziś posiada zaledwie kilka osób – byłych pracowników fabryki. To nieco zapomniane, lecz najcenniejsze dziedzictwo nieistniejącego już zakładu.
Zajęcia w ramach projektu zostały podzielone na bloki tematyczne nawiązujące do pracy w żyrardowskiej fabryce lnu oraz specyfiki przemysłu włókienniczego. Cały cykl rozpoczął wykład oparty na zagadnieniu tkactwa. Podczas zajęć „Być jak… mistrz” zarówno panie, jak i panowie pracowali nad uruchomieniem mechanicznego krosna STB, będącego dziś jednym z eksponatów muzealnego parku maszynowego. Aby usprawnić zabytkowe krosno, nie obyło się również bez nauki wykonania supełka tkackiego, nawlekania osnowy przez nicielnice i płochę, lamelowania, a także samego procesu tkania i obsługi krosna. Miłośnicy krawiectwa podczas zajęć „Być jak… szwaczka” poznali zasady obsługi maszyny do szycia i samodzielnie uszyli własną torbę lnianą. Niewielu także wie, że w żyrardowskiej fabryce funkcjonował również oddział drukarni, gdzie za pomocą maszyn do sitodruku płaskiego na gotowych tkaninach nadrukowywano piękne wielokolorowe wzory, które do dziś zdobią babcine obrusy i serwety. O tajnikach pracy drukarza, domowym sposobie stworzenia szablonu, czy metodzie ozdobienia torby bądź koszulki drukiem sitowym dowiedzieliśmy się podczas zajęcia praktycznych z cyklu „Być jak… drukarz”. Turyści odwiedzający nasze muzeum, mieli również możliwość wzięcia udziału w pokazowych warsztatach tkania na krośnie gładkim.
„Kontynuowanie dawnej tradycji żyrardowskich zakładów lniarskich to dla mnie nie tylko wyzwanie, ale przede wszystkim misja. Misja, którą razem z pracownikami Muzeum spełniamy każdego dnia. Misja dzięki której duch fabryki wciąż żyje” – mówi Jacek Czubak, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Żyrardowa ds. organizacji Muzeum Lniarstwa.
Projekt pt. „Być jak… mistrz – historia zaklęta w ginących zawodach pracowników dawnej żyrardowskiej fabryki lnu” został współfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020.
Film promocyjny “Być jak mistrz” 2020