Fabryka lniarskich tradycji – zachowujemy dziedzictwo Zakładów
Zachowanie dziedzictwa kulturowego żyrardowskich Zakładów Lniarskich, to cel, który przyświeca nam od wielu lat. Jego realizacja nie byłaby jednak możliwa bez przeprowadzenia szczegółowej identyfikacji i inwentaryzacji lokalnego dorobku włókienniczego. Dzięki zewnętrznym środkom możemy rozpocząć prace nad dokumentowaniem materialnego dziedzictwa Fabryki Lnu, które skupia się przede wszystkim na zabytkowym wzornictwie. Realizacja działań archiwizacyjnych będzie odbywać się we współpracy z wolontariuszami, którzy pod okiem wykwalifikowanego muzealnika nabędą umiejętności w zakresie tworzenia zbiorów, ochrony i opieki nad dziedzictwem kulturowym.
W ramach działania zostaną sporządzone dwie bazy danych zawierające dokumentację opisową i zdjęciową dotyczącą wzorników tkanin produkowanych niegdyś w fabryce, a także szablonów sitodrukowych, których muzealna kolekcja liczy dziś ponad pięćset sztuk. Zapraszamy do udziału w tej praktycznej lekcji wszystkich tych, którym nie jest obce lokalne dziedzictwo fabryki lnu.
W drugiej części projektu przeprowadzimy również warsztaty dedykowane ginącym zawodom, takim jak drukarz, czy tkacz, które dedykowane będą zarówno starszym, jak i nieco młodszym pasjonatom ogólnie pojętego rękodzieła. Nie zabraknie również pokazowych warsztatów produkcji lnianych tkanin. Wszystko to zakończy się czasową wystawą najpiękniejszych tkanin żakardowych powstałych w Muzeum Lniarstwa.
Organizatorem projektu jest Fundacja Fabryka Feniksa.
Regulamin dla wolontariuszy
Karta zgłoszenia dla wolontariusza
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa