Fabryka Lniarskich Tradycji – szukamy wolontariuszy do projektu archiwizacyjnego

Kolejny rok z rzędu w Muzeum Lniarstwa rozpoczną się prace nad zachowaniem kulturowego dziedzictwa poprzemysłowego po najpotężniejszej w XIX-wiecznej Europie fabryce lnu, tj. Zakładach Lniarskich w Żyrardowie. Dzięki funduszom zewnętrznym w naszych archiwach rozpoczną się prace związane z dokumentowaniem wzornictwa przemysłowego stanowiącego spuściznę po zakładach. Wszystkich zainteresowanych, którym zależy na podtrzymywaniu i upamiętnianiu lokalnego dziedzictwa, zapraszamy do udziału w pracach inwentaryzacyjnych.

Działania archiwizacyjne będą realizowane we współpracy z wolontariuszami, którzy pod okiem wykwalifikowanego muzealnika nabędą umiejętności w zakresie tworzenia zbiorów, ochrony i opieki nad dziedzictwem kulturowym. Wspólne prace będą obejmowały m.in. segregację wzorników tkanin, kompletowanie wzorów, przygotowanie opisów oraz kart ewidencyjnych. Finalnie z przeprowadzonego działania powstanie baza danych wzorników tkanin żakardowych, tkanin gładkich, a także tkanin ze wzorami sitodrukowymi.

Druga część projektu będzie opierała się na organizacji warsztatów ginących zawodów, podczas których zostaną przybliżone zawody m.in. tkacza czy wiązacza osnów. Zostaną przygotowane zajęcia zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Szczegółowe informacje nt. warsztatów zostaną opublikowane na przełomie sierpnia / września br. Cały cykl zakończy się czasową wystawą tkanin, która będzie prezentowała wzornictwo przemysłowe po dawnych Zakładach Lniarskich w Żyrardowie.

Organizatorem projektu jest Fundacja Fabryka Feniksa.

Do pobrania:

Regulamin udziału